Pastvina alebo stajňa: Kde kone a kravy znášajú zimu lepšie?
Všetky zvieratá, aj tie domáce a domestikované, sú vo svojej prirodzenosti spojené s prírodou. Žijú v nej, živia sa ňou, pohybujú sa v nej. A to za každého počasia a ročného obdobia. Mohlo by sa tak zdať, že zimu vonku ľahko prečkajú, čím chov v uzavretom priestore teda nie je potrebný. Nemusí to však byť tak úplne pravdou.
Zvieratá sa chladu prispôsobia, ale…
Kone patria k zvieratám, ktoré zimné obdobie znášajú dobre. Vlastne oveľa lepšie, než horúce leto a dusnú klímu. Majú vrstvu podkožného tuku a zimnú srsť, ktorá ich hreje, hustú hrivu aj chvost, ktoré ich chránia pred vetrom a dažďom, prispôsobivú telesnú termoreguláciu, metabolizmus, ktorý vnútornú teplotu ovplyvňuje, a ďalšie množstvo mechanizmov, vďaka ktorým dokážu vonkajším podnebným podmienkam odolávať. S chladom sa hravo vysporadúvajú už z čias, keď ich predkovia žili v divokej prírode bez toho, aby sa mohli spoliehať na človeka. Podobne je na tom aj hovädzí dobytok. Aj on patrí k zvieratám s výbornými termoregulačnými schopnosťami.
V tom, ako dobre oba druhy zvierat prečkajú zimu, však zohrávajú úlohu predovšetkým životné podmienky, ktoré im chovateľ zaisťuje, ich celkový zdravotný stav a telesná kondícia. V prvom rade je nevyhnutné, aby zviera malo celoročne k dispozícii kvalitné a plnohodnotné krmivo, ktoré mu dodáva energiu a je zdrojom tepla, rovnako tak prísun čerstvej vody. Uľahčiť zimu pomôže tiež prístrešok či závetrie s podstielkou, kam sa zviera môže kedykoľvek schovať pred nepriaznivými podmienkami.
S mrazom nedokáže bojovať žriebä, ani chorý dobytok
Kone a kravy jednoducho potrebujú čerstvý vzduch a celodenný pohyb. A to aj v zime. Existujú však prípady, keď by chovatelia mali radšej zvoliť vnútorný chov. Všeobecne platí, že zimu ľahko prečkajú kone s veľkým objemom tela. Naopak, čerstvo narodené žriebätá by na mráz rozhodne chodiť nemali, pretože ich krehký organizmus nie je tolerantný voči zime. Proces termoregulácie totiž začína už pri 20° C. Ani kone, ktoré ešte neoslávili prvé narodeniny, či kobyly v poslednom štádiu brezosti nedokážu chlad dobre znášať. Schopnosť prispôsobiť sa zime strácajú aj kone trpiace zdravotným problémom.
Kravy všeobecne takéto obmedzenia k pobytu vonku nemajú. Mrazy nevadia ani malým teľatám. Existujú dokonca otužilé plemená, medzi nimi hereford alebo charolais, ktoré sa so zimou vyrovnávajú lepšie, než ostatné. Pokiaľ sa však dobytok neteší dobrému zdraviu, je oslabený a jeho fyzická kondícia nie je stopercentná, je optimálnejší pobyt v kravíne.
Kryté priestory by mali byť chladné a vetrané
Chov koní a kráv v uzavretom priestore podlieha niekoľkým pravidlám, ktoré by chovatelia mali mať na pamäti. Stajňa nesmie byť v prvom rade vyhrievaná. Teplota síce nemusí zodpovedať extrémnemu mrazu, ktorý vládne vonku, ale ortuť na teplomere by mala ukazovať skôr jeho chladnejšiu časť. Na tú sú totiž kone zvyknuté a ich telo si s ňou vie poradiť lepšie, než s horúčavou. Náhle výkyvy teplôt, spôsobené prechodom z teplej stajne na chladnú pastvinu, dokonca môžu byť pre zvieratá fatálne. Okrem toho by priestorom mal prúdiť čerstvý, svieži vzduch, nie však prievan. Rovnaké mierky platia aj pre kravín, ktorý by mal byť vybavený ešte suchou podstielkou.