Poľnohospodári majú plné ruky práce aj v jeseni
Jeseň je obdobie, keď sa poľnohospodári doma príliš neohrejú. Vyrážajú na pole, do sadov a vinohradov, aby pozbierali úrodu, zasiali oziminy a pripravili pôdu na chladné mesiace. Musia tiež zaobstarať zvieratá a zredukovať stáda a neminie ich ani zásobovanie sa drevom na zimu. Na konci každodennej driny ich však čaká rad milých odmien – okrem iného, jesenné či svätomartinské hody.
Je potrebné pozbierať, čo je zasiate
Jesenný zber úrody predstavuje úlohu číslo jeden. Veď práve pre tento okamih sa hospodári celý rok preháňajú po poliach s technikou, s materským citom sa starajú o čerstvo vyklíčené plodiny a bedlivo sledujú počasie, aby ich bohatstvo nezničilo. Práve pole je v tomto období ich druhým domovom. Musia totiž pozbierať, čo zasiali. To však nie je jednoduchá vec. Je potrebné oprášiť stroje a povolať do služby pomocníkov, aby sa spoločne vydali v ústrety bohatej úrode zemiakov, repy, mrkvy, kapusty alebo kukurice. Rovnakú povinnosť majú tiež v ovocných sadoch, kde na zber čakajú jablká, hrušky či slivky. Plné ruky práce majú aj vinári, ktorých v jeseni zamestnáva vinobranie, teda zber hrozna vínnej révy.
Po zbere prichádza orba a sejba
Keď je všetko pozberané, musí sa pole prichystať na zimu a jesennú sejbu. Na rad tak prichádza podmietanie, ktorým sa kyprí pôda a ničí burina, hnojenie a nakoniec samotná orba. Nič sa nesmie nechať na náhodu. Ako sa totiž hospodár o svoje pole v jeseni postará, taká bude jeho úroda v ďalšom roku. Ako náhle je pole pripravené, začne sa ozimná sejba, najčastejšie pšenice, jačmeňa a repky, z ktorých sa poľnohospodári môžu tešiť zase v lete. Pozberané plodiny, rovnako ako strojnú techniku alebo zásobu krmiva pre hospodárske zvieratá, ktoré sa musia na zimu dostatočne vybaviť, potom tradične skladujú v hospodárskych halách.
Za prácu sú koláče
Aby jeseň nebola len o samej drine od rána do večera, sú pracovití poľnohospodári niekoľkokrát odmenení. Obdobie od septembra do novembra je totiž pretkané radom sviatočných dní, ktoré sú späté s vďakyvzdaním za úspešnú úrodu. Jesenné hody sú pritom veselou záležitosťou. Ochutnávajú sa rôzne lahôdky z pozbieraných plodín, popíja sa víno, zábavu obvykle sprevádza aj tanečná zábava, živá hudba či krojované sprievody. Významným míľnikom v roku je tiež sviatok sv. Martina v novembri. V tento deň historicky prichádzala zima, a hospodári tak museli mať do tejto doby všetko hotové. Úrodu potom oslavovali pri svätomartinských hodoch, ktorých tradície sa zachovali dodnes.